ÖSSZEKÖTÉS A NASZÁLYON !!!

 

Létrejött a Naszályi-barlangrendszer. 

Örömmel jelenthetem, hogy szinte az utolsó pillanatban, augusztus 27-én hétfőn délben megvalósult az ember számára átjárható összekötés az úgynevezett Idegrendszer-barlang nagy részét kitevő Forradalmi-ág (feltárva: 2017 okt. 23) és a Naszályi-víznyelő új része, a Sasnövelde-ág (feltárva: 2019 júl.) között, így már csak egyetlen barlangunk van a Naszályon, amely szándékaink szerint a Naszályi-barlangrendszer névre fog hallgatni. (Úgy néz ki, hogy ez az elnevezés hivatalossá is fog válni.) Hossza az új feltárásokkal együtt 2850 m, a mélység továbbra is 174 m.

Szeptember 1-től ugyanis a Víznyelőben a denevér-nászidőszak miatt már denevérzárlat van (ez a mi szempontunkból annyit jelent, hogy nem szabad lemenni), így kétoldali egyidejű jelenlétet igénylő akcióra már nem lett volna lehetőség.

Fontos hangsúlyozni, hogy a két barlang szpeleológiai szempontból valamint légáramlás szempontjából mindigis egy rendszert alkotott, sőt a denevérek is – legalábbis a kitűnően repülő kis patkósdenevér – ismerték és használták az általunk kibontott átjárókat, hiszen éppen az ő kijelöléseiket (és a huzatot) követtük a felfedezés során.

Tehát a változás csupán abban  áll, hogy most már ezek a mindig is létező összefüggések ember számára is átjárhatók. (Legalábbis elméleti síkon, ugyanis a Forradalmi-ág is ajtóval lezárt, és még barlangászok is csak a kutatás keretében látogathatják, ráadásul az Összekötésnél súlyos omlásveszély áll fenn, tehát átmenőtúráról még akkor sem lenne érdemes ábrándozni, ha nem volna denevérzárlat.) 

A fenti videó indexképén a nagy pillanat látható fentről, a Denatom végpont felől: Máté már a túloldalon van, de még ő sem tudja, hogy hol (mert az csak akkor derült ki, amikor én is átmentem, és felismertem az Olgoj Horgoj omladékhegyét, majd megtaláltuk odaát a bizonyosságot jelentő pajszert és vödröket)

A barlangról szóló (még az összekötés előtt írt) aloldalunk itt található: http://foldalatt.hu/cserhat-matra/naszalyi-viznyelo/

Csak hogy értékelni tudjuk az összekötés jelentőségét, ha esetleg nem követtük a hazai barlangkutatás fejleményeit: Ilyen a csapatunk történelmében utoljára 2010-ben volt, a Duna másik oldalán, a Pilisben a Vacska-Rejtekút-barlangrendszer és Legény-Leány-Ariadne-barlangrendszer összekötésekor. De országosan is utoljára 2017 novemberben történt hasonló esemény, az Indikációs- és a Leány-barlang összekötése (szintén Pilis, csak ekkor már nélkülünk.)

Ha a Naszály szempontjából nézzük, utoljára itt komoly feltárás a mi 2017 okt. 23-i felfedezésünk volt (a Forradalmi-ág), előtte pedig 1996-ban az Ó-kürtő és a Holt-kürtő vidékének a kimászása és felderítése. Kis leegyszerűsítéssel mondhatjuk tehát, hogy ez helyi szempontból az elmúlt 20 év legjelentősebb eseménye. (Noha a Víznyelő kutatása ezalatt is (elődeink által egészen 2016-ig) folyamatosan és nagy erőkkel zajlott, a mélypont sziszifuszi bontásán kívül más eredmény nem született ebben az időszakban.

Csupán 1 méterre voltunk, akár már 2 éve meglehetett volna

Az összekötés egyébként kis szerencsével – ha tudtuk volna, hogy merre kell bontani, és nem három méterrel arrébb próbálkozunk – már 2017 év végére megvalósulhatott VOLNA, ezesetben a Sasnövelde-ágat a Forradalmi-ág felől tártuk volna fel, és onnan már kis keresgéléssel meglett volna a Homokköves-kapu és ott történt volna meg az összekötés, ahol a Sasnövelde-ág kiágazik a víznyelő régi részéből, az Extralight-kürtőből. 

De ha az idén januári terepbejárás során kibontottuk volna azt a kigőzölgést, amelyet találtunk, és amelyről írtunk is, akkor a Sasnövelde-ág önálló barlangként válhatott volna ismertté, és akkor előbb-utóbb 3 barlang összekötéséről szóltak volna a hírek. Tehát végső soron nem dicséretet érdemlünk, hanem megrovást, hogy ennyi ideig késlekedtünk

.

A poligon lényeges részlete (felülnézet).

Maga az összekötésre irányuló bontás az Igazi Mok Termével való sikeres átkiabálás után vette kezdetét, a Denatom felfelé törő omlaszgatásainak a helyszínén, de nem felfelé, hanem lefelé, bele az omladékba. Egyébként 3 méterrel és 10 méterrel arrébb is végeztünk korábban lefelé próbabontásokat, mert ott is volt kijelölés, de azokat feladtuk, mert reménytelennek látszott. (A barlangnak ebbe a részébe egy szinte végtelen omladékhalmaz nyomul be fentről, és benne a kövek közötti hézagok kitöltetlenek, a levegő jól átjárja, ezért nem jelzi az utunkat dudáló huzat, hanem a levegő a hézagokban mindenütt és csekély sebességgel áramlik. Ilyen helyeken a denevérek által okozott kijelöléseket lehet követni, de ezesetben egymás közelében több kijelölt nyom is vezetett, és nem volt annyi helyünk, hogy mindegyiket végig kibontsuk, ezért csak kisebb (egy napos) próbabontásokat végeztünk.

Tehát augusztus közepén végre, immár a pontos hely és irány birtokában elkezdtük újra a Denatomban a bontást. Gigantikus munkára számítottunk, mert az átkiabálás alig-alig sikerült, ami laza omladékban akár 15 métert is jelenthet. Azt végigbontani, ha közben még betonozni is kell, akár több évig húzódhat. Először tehát egy próbabontást végeztünk, eltermeltünk pár köbméter követ, hogy lássuk meg, milyen a helyzet. Ez olyan jól sikerült, hogy már az első alkalommal megnyílt egy bíztató rés, és a második alkalom során már át is jutottunk.

Legnagyobb megdöbbenésünkre nem az Igazi Mok Termébe jutottunk be, hanem egy félúton található kisebb járatba, az Olgoj Horgojba. Ekkor értettük meg, hogy micsoda hihetetlen szerencsénk volt ezúttal: Azt mi nem tudtuk, hogy az Olgoj Horgojban is hallatszik (és nyilván sokkal erősebben) a beszéd, ugyanis amikor azt megtaláltuk, akkor épp senki nem volt a túloldalon. Ezért azt sem tudtuk, hogy az összekötéshez csupán 1 métert kell átbontani, és azt sem, hogy pontosan hol és merre, de szerencsére megpróbáltuk, és éppen beletrafáltunk.

2019-08-28 12-56-21_0123

Az összekötés közvetlen környezetének gyors vázlata.

 

Előbb a munka, aztán a még több munka!

Kis szépséghiba, hogy az összekötés ezzel nincs kész, a munka java ezután jön: miután ugyanis a többieket hátrahagyva ketten a (Máté meg én) átbújtunk és visszajöttünk, utána megpróbáltuk az átjárót elfogadható szelvényűre tágítani, ezért kivettünk egy amúgy is mozgó követ, ezután az egyik oldal fogta magát, és beleborult… Szerencsére nem az egész Denatom szakadt bele, és másnap már sikerült is a túloldalról, alulról levenni a beszorult köveket, és ezzel ismét megnyitni az átjárót. Szóval még menthető a helyzet, de itt az omladék stabilizálásához betonozásra lesz szükség. Ez a munkálat azonban már az Idegrendszer felől is elvégezhető, sőt tulajdonképpen egyedül abból az irányból végezhető el, mert egy omladékot felülről elérve lehet jól kezelni.

A barlangi betonozásokhoz – a bejárati lezárások kivételével – egy jól bevált, saját receptű, perlites-hungarocelles ultrakönnyű betont szoktunk alkalmazni, amelynek a sűrűsége mindössze 400 kg / m3, azaz a normál betonénak a hatoda. Egyesek  ennek a megoldásnak szándékosan a rossz hírét keltik (és azt állítják, hogy inkább a hőszigetelésre való PUR-habot kell helyette alkalmazni, ami természetesen ebben a formában marhaság; ezért később majd egy részletesebb anyagban is bemutatjuk, hogy mi ez a könnyűbeton, és miért nincs igazuk azoknak, akik szerint “nincs nyomószilárdsága”.

.

A saját könnyűbetonunkból vágott tégla, amelynek letört a széle, miután szilárdsági próba gyanánt áthajtottam rajta az UAZ-zal (betonúton, kőkeményre fújt kerékkel)

 

Támogassa a kutatást!

.

Az Igazi Mok Terme a Víznyelő új részében, a Sasnövelde-ágban. Végül nem ide, hanem eggyel arrébb csatlakozott az összekötés. Fotó: Slíz György

 

Aki még nem iratkozott fel a “földalatt.hu” youtube-csatornánkra, az tegye meg, mert hamarosan felkerül a videó, amely az összekötéskor készült. (A facebookon is jelen vagyunk a hivatalos nevünkön, Szent Özséb Barlangkutató Egyesület -ként).

Erre a “propagandagépezetre” azért van szükség, mert a kutatáshoz résztvevőket és támogatókat találni is csak úgy lehet, ha arról a külvilág is tud. 

Mi ugyanis ezt a munkát különféle kisebb-nagyobb támogatások mellett önerőből végezzük, fizetést nem kapunk, alkalmazottunk nincs, a dologi költségeket is többnyire magunk álljuk. Ezért ha valaki szeretné támogatni, azt köszönettel vesszük! (Az Egyesület bankszámlaszáma: 16200168-00168896, Magnet Bank)

 

.

Az ún. Idegrendszer-barlang (Forradalmi-ág) új ajtaja, amely most készült el – a DDC 350 000  Ft-os támogatásából.

 

Ugyanazt a barlangfeltáró (és állagmegóvási valamint dokumentációs) munkát, amit mi elvégeztünk a hazai barlangokban csak az elmúlt 6 év alatt, azt egy fővállalkozó piaci alapon 100 millió forint alatt nem vállalta volna el. Mi ezalatt az idő alatt támogatásként kb ennek az 50-ed részét kaptuk, tehát a barlangkutatásra és barlangvédelemre szánt pénz felhasználásának kétségkívül az a leghatékonyabb módja, ha azt nekünk odaadják.

 

(A támogatóinknak közhasznú egyesületként támogatási igazolást tudunk kiállítani, és a honlapon feltüntetjük, persze csak ha szeretnék.)

Szintén lehet minket támogatni a Felfedezések a föld alatt c. 2014-es  könyvünk megvásárlásával, bár lassan eléggé elavul (nagyrészt nekünk köszönhetően), a Naszályi feltárások sincsenek benne. A Líra már nem forgalmazza, de tőlünk megrendelhető (postázzuk), és talán a Kocsis Andrásnál is van még (speleo.hu).

Természetesen az adó 1%-a is felajánlható nekünk, Szent Özséb Barlangkutató Egyesület, 18222786-1-43 . (A rendelkező nyilatkozatot kitöltjük annak, aki kéri.)

(Ezen felül ha valakinek van elfekvőben barlangász kötele, karabínere, vagy esetleg bontott vaslétrája, barlangajtó-méretű erős vas kerete vagy vastag lemeze, azt is köszönettel vesszük, ilyesmire rendszeresen szokott szükség lenni.)  

.

Kötél, karabíner, maillon – ami soha nem elég.

 

Köszönettel tartozunk

A nagy eredmények mindig sok ember munkájából tevődnek össze, és ez most sincs másképp.

Köszönettel tartozunk a Troglonauta Egyesületnek, akik 20 (illetve papír szerint csak 15) év után átadták nekünk az általuk profin kiépített barlangot, és minden információt, amit csak tudtak róla. (A kiépítés nélkül a Sasnövelde-ág feltárása sokkal később történt volna meg.) Külön köszönjük Márványkövi Ádámnak, aki felhívta a figyelmemet rá, hogy az egyesületük a kutatási engedély visszaadására készül.

Köszönjük Szenthe Istvánnak, aki már 2015-ben felhívta a figyelmemet az Idegrendszer-barlangban tapasztalható nagy huzatra, és köszönettel tartozunk Antall Józsefnek és a Naszály Barlangkutató Csoportnak, akik 1995-ben az Idegrendszer-barlang első 50 méteres szakaszát feltárták.

Köszönjük Urbán Péter kutatásvezetőnknek, hogy vállalta ez a feladatot, és ezzel lehetővé tette, hogy kaphassunk kutatási engedélyt (nekem ugyanis nincs kutatásvezetői igazolványom).

Köszönjük az Ipolyerdő Zrt-nek, hogy tűri a jelenlétünket.

Köszönjük a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságnak, hogy 100 000 Ft értékben térképezési megbízást adott a Forradalmi-ág poligonjára (amelyet amúgy is elkészítettünk volna, tehát gyakorlatilag tekinthetjük támogatásnak), valamint azt is, hogy mint a barlang vagyonkezelője, hozzájárulását adta a kutatási engedély Egyesületünk részére való megadásához. 

Köszönjük a Duna-Dráva Cement Kft-nek, hogy finanszírozta a Forradalmi-ág lezárását.

Köszönjük továbbá mindenkinek, tagjainknak és külsősöknek, akik hozzátettek valamit az elmúlt két évben a Forradalmi-ág feltárásához, a bejárat kitágításához, a lezáráshoz, bármihez. 

És végül – de nem utolsósorban – köszönjük a denevéreknek, akik – egyelőre nem tudjuk, hogy szándékosan vagy véletlenül – a közlekedésük során a foszforsav tartalmú vizeletükkel kijelölik a sziklát (a mészkőből kiszorul a szénsav, és kalcium-foszfát alakul ki), és ezzel elárulják nekünk a barlang felfedezetlen részeibe vezető utakat.

 

 

Könyvjelzőkhöz permalink.

2 hozzászólás a(z) ÖSSZEKÖTÉS A NASZÁLYON !!! bejegyzéshez

  1. Kámvás Bálint Kámvás Linda mondta:

    Gratulálunk ! Szép munka ! Megyünk segíteni. ( Én csak kint Bálint)

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>