Eltörölték a kutatási engedély igazgatási szolgáltatási díját

 

A bürokratikus terhek egyszerűsítésének jegyében a 75/2015. (XI. 24.) FM rendelettel (megjelent a Magyar Közlöny 181. számában (letölthető itt, az ominózus rész a 182. oldalon)) módosították a 14/2015. (III. 31.) FM rendeletet, ezzel

egyes természetvédelmi engedélyezési eljárások igazgatási szolgáltatási díját 2015. 12. 2-től kezdődő hatállyal eltörölték illetve csökkentették.

 

Ha tehát valaki barlangkutatási engedélyt szeretne kérni, érdemes pár napot várnia. A barlangászokat érintő díjak az alábbi esetekben fognak változni:

  • - a nem-kutatási célú barlangi búvármerülés esetén 50 000 Ft-ról 5 500 Ft-ra csökken
  • - védett vagy fokozottan védett természeti területen való kutatás (felszíni bontás?) esetén megszűnik,
  • - fokozottan védett természeti területre történő belépés esetén megszűnik,
  • - barlang kiépítése és egyéb műszaki beavatkozás esetén megszűnik
  • - barlangkutatás (és kísérlet, gyűjtés) esetén megszűnik,

A barlangászokat sújtó ún. igazgatási szolgáltatási díjakat még 2006-ban vezették be, legalábbis az OKTF honlapja szerint (http://www.orszagoszoldhatosag.gov.hu/igazgatasiszolgaltatasidijak.php), bár nekem 2008-2010 közötti időpont szerepel az emlékeimben. Például a barlang kutatásának engedélyezési eljárása 5500 Ft-ba került. Ez érthető sőt még kevés is lett volna, ha ezek az eljárások valóban tényleges (terepi, szakmai) tevékenységet takartak volna. A valóságban azonban kapacitás hiányában a legtöbb esetben az eljárás csupán egy kis papírmunkát jelentett. Ilyen formában viszont még  a fenti csekély díj is indokolatlan volt.

Volt ugyanakkor egy előnye is a barlangkutatási engedélyek díjának.

 

Mégpedig az, hogy a területfoglalási céllal történő engedélykérelmezési kedvet  visszafogta. Több egyesület ugyanis eleve azzal a céllal kért (és kér a mai napig) kutatási engedélyeket, hogy azzal az adott barlangot kvázi lefoglalja, kisajátítsa, miközben esze ágában sincs ott érdemi kutatást végezni. Némely társaság esetében ez az ősi területfoglalási ösztön odáig fajult, hogy egész  hegyek sőt fél hegységek minden barlangjára beadtak kérelmeket, és nyíltan kijelentették, hogy ez innentől idáig kizárólag az ő területük, sőt egyesek lázálmaiban még a bejáratokat magába foglaló felszíni terület is a sajátjukként jelent meg. Ez az engedélykérelmezési divat az 5500 Ft hatására egycsapásra elmúlt, de csak papíron. A valóságban ugyanis a sok éve fennálló barlangász csoportok és az igazgatóságok között esetenként kialakuló baráti (vagy inkább üzleti) kapcsolatok oda vezethettek, hogy a fél hegységet elfoglaló barlangkutató csoport anélkül is tudta érvényesíteni a területi igényeit, hogy ehhez hivatalosan kutatási engedélyt kellett volna kérnie. Tehát a díj bevezetése nem oldotta meg a problémát. Anélkül, hogy egy a jelen bejegyzés terjedelmét meghaladó rendelet-tervezetet kidolgoznánk, megjegyezzük, hogy a megoldás szerintünk például az lehetne, hogy ha bevonnák az olyan engedélyeket, ahol már évek óta  nem történik érdemi kutatás.

Alapvetően tehát mi örülünk a díjak eltörlésének, mert például Egyesületünk (a Szent Özséb Barlangkutató Egyesület) számára nem elhanyagolható kiadást jelentettek ezek a kutatási és egyéb igazgatási szolgáltatási díjak. Mi nem területfoglalási céllal kérünk engedélyeket, hanem egyszerűen sokat kutatunk, és a velünk szemben olykor megnyilvánuló “különös figyelmességre” való tekintettel nem nagyon merünk engedély nélkül kutatásba fogni,  csupán ezért kérünk a megszokottnál több kutatási engedélyt. Így minket ezek a kutatási adók különösen sújtottak.

Összesen 8 kutatási engedélyünk van, és csak a 2015-ös évben eddig 75.750 Ft-ot költöttünk igazgatási szolgáltatási díjra,

 

ez a módosítás hiányában év végéig elérné a 95 750 Ft-ot, és ha a Pilis Barlangjai Teljesítménytúra során való barlanglátogatást is erőltettük volna, akkor azért további 50 000 Ft díjat kellett volna fizetni (egyéb barlangi tevékenység), így esetünkben a 2015. évre jutó “igszolg” díjak összege 145 750 Ft lett volna, az alábbi tételekből:

  • különböző indikációk Komárom-Esztergom Megye területén: 20 000 Ft
  • különböző indikációk Pest Megye területén: 20 000 Ft
  • Hideg-lyuk és Meleg-lyuk (Dömös) kutatási engedély: 5500 Ft
  • Szent Özséb-barlang kutatásvezető módosítása: 2750 Ft
  • Vacska-barlang kutatási engedélykérelem (elutasítva): 5500 Ft
  • Bölcső-hegyi-barlang kutatási engedély: 5500 Ft
  • Diós-pataki-víznyelő kutatási engedély: 5500 Ft
  • Kőszakállú-barlang kutatási engedély (folyamatban): 5500 Ft
  • Csörgő-lyuk kutatási engedélykérelem (várhatóan elutasítva): 5500 Ft
  • Eddig összesen (befizetve): 75 750 Ft
  • Még nem adtuk be: Bölcső-hegyi-barlang kiépítési engedély (támfal): 10 000 Ft
  • Még nem adtuk be: új kristálybarlang kiépítési engedély (lezárás) 10 000 Ft
  • Nem kértük: Teljesítménytúra során barlanglátogatés engedélyezése 50 000 Ft
  • A felmerült ig. szolg. díjak 2015-ben összesen: 145 750 Ft

Reméljük, hogy a barlangokkal kapcsolatos jogszabályok felülvizsgálata az életszerűség és a méltányosság jegyében a jövőben is folytatódni fog. Mindenesetre ez egy apró lépés volt a jó irányba.

 

 

Könyvjelzőkhöz permalink.

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>