Vízalatti drónt próbálgattak a Tapolcai-tavasbarlangban

 

A “Bakony-Balaton UNESCO Geopark” youtube-csatornára feltöltött videó tanúsága szerint a Talocai-tavasbarlangban kipróbáltak a fejlesztők, a BfNPI munkatársai, valamint Egri Csaba, a Barlangtai Intézet vezetője (jelenleg éppen “Nemzeti Parki és Tájvédelmi Főosztály”) egy vízalatti drónt.

 

A videó alá írt szövegben kissé túlzó módon azt hirdetik, hogy “fedezd fel ezt a csodálatos labirintust”, persze a valóságban csak egy-két, egyébként is ismert jártba úsztak be a drónnal, és nem is túl nagy távolságra.

Szóval egyelőre ez inkább csak érdekesség (illetve reklám), de mindenesetre a megoldatlan problémák (pl. hogyan jön vissza a drón, ha a felkavarodott vízben a “pilóta” elvesztette a tájékozódást) ellenére  jól mutatja azt, hogy idővel a barlangkutatás (is) drónokkal fog zajlani, víz alatt és szárazon egyaránt.

 

A fő probléma az, hogy a kőzeten nem megy át a rádióhullám, így nehéz tájékozódni és kapcsolatot tartani. A kábel pedig véges és beakadhat, nyilván nem alkalmas, csak egy-egy, közel egyenes járat felderítésére. De ha sok drónban gondolkodunk, amelyek giroszkópos mozgási emlékezettel is rendelkeznek, és egymásnak adják tovább az információt, akkor gyakorlatilag nincs semmiféle akadály a teljesen automatizált barlang-felderítés előtt.

Persze ilyen sci-fibe illő drónrajok bevetésére nemhogy barlangász csoportoknak, de még a természetvédelmi szerveknek se lesz pénze, legalábbis egyenlőre. De a technológia valószínűleg már létezik, lévén hogy katonai célokra (föld alatti bázisok felderítésére) is alkalmas.

Hogy örülni kell-e annak, hogy a jövőben a barlangkutatás is technikai sporttá fog válni, azt pedig mindenki döntse el maga.

 

Bár a drónnal csak a csónakázáshoz kiépített járat közelében kísérleteztek, a Tapolcai-barlangrendszernek (amely 3 barlang, köztük az új évezredben feltárt Berger Károly-bg. összekötésével jött létre) ennél sokkal látványosabb részei is vannak, amelyek ráadásul drón nélkül is elérhetők, persze csak barlangászok számára.

.

Berger Károly-barlang, Tapolca. Fotó: Slíz György

 

Egyébként, ha már a víz alatti barlangkutatásról beszélünk, akkor érdemes megemlíteni, hogy Budapest alatt található Európa jelenleg ismert legnagyobb aktív hévizes barlangja, a Molnár János-barlang, amelynek járatait nagyrészt 2002-2011 között tárták fel Gyurka Zsolt vezetésével, azonban mióta  felfedezőket kitették a barlangból (2011 november), azóta a kutatásáról nem hallani, vélhetően azért, mert megállt.

Molnár János-barlang, Budapest. Fotó: Gyurka Zsolt - Ignéczy Zoltán

Molnár János-barlang, Budapest. Fotó: Gyurka Zsolt és Ignáczy Zoltán.

,

Könyvjelzőkhöz permalink.

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>