Összekötötték az Indikációs-barlangot a Csévi-szirti-barlangrendszerrel

 

Most érkezett a hír, miszerint november 1-jén az Ariadne Egyesület járható kapcsolatot teremtett az Indikációs-barlangból a Csévi-szirti-barlangrendszerbe (vagy ahogy ők szerényen elnevezték, az Ariadne-barlangrendszerbe), azon belül is a Leány-barlangba. A rendszer együttes összhossza így 17,3 km.

.

A fehérrel körbekeretezett barlangok alkotják immár a Csévi-szirti-barlangrendszert. Ez egy régi poligonalaprajz, amelyet még közösen mértünk fel. Egyes járatok hiányoznak róla, például a Leányálom-ág, az Ajándék Rémkőháti-terem

Semmilyen további részlettel nem szolgáltak, és a honlapjukon sem írnak az összekötésről egyelőre semmit. Így nem tudjuk, hogy az összekötés azon a ponton valósult-e meg, ahol már sok éve ismert volt, hogy az Indikációs egy pontja a Leány-barlang egyik járatát (a Leányálom-ág egyik végpontját) 30 méterre megközelíti, és amely helyszínek bonthatóságát még együtt nézegettük annak idején a boldog békeidőkben, vagy pedig más nyomvonalon, esetleg a közelmúltban az Indikációs-barlangban feltárt 400 méternyi új járaton keresztül. Nem tudjuk, hogy a Leány-barlangnak mely pontján történt a csatlakozás, hiszen annak a 400 méter járatnak az elhelyezkedéséről semmit nem közöltek. De a “szép hosszú átmenőtúra” kifejezés arra utal, hogy nem a Leány Felső-rész, hanem sokkal inkább a Leányálom-ág lehetett a befutó. Ebben a 2010-ben, még velünk közösen felfedezett járatban (melyről itt látható egy ősrégi, általam vágott videó) volt egy harsonaszerűen dudáló végpont, a “Tizenharmadik-csapás” (persze azóta lehet, hogy átnevezték), amelyben óriási huzat közlekedett. Elképzelhetőnek tartom, hogy ez volt a nyertes végpont, persze ez csak okoskodás, talán a szakmai napokon kiderül.

 

 

 

 

 

 

Küszöbön az Ajándékkal való összekötés

Ami viszont sokkal fontosabb, hogy ezzel most kézzelfogható közelségbe került az Ajándék-barlang és a Csévi-szirti-barlangrendszer összekötése, amelynek reménye akkor csillant fel először, amikor 2009-ben, a Vacska-barlang belső szakaszait (Mérföldkőháti-terem és azon túli részek) felfedeztük. Bár akkor még nem volt összekötve a Vacska-Rejtekút a Legény-Leánnyal, tehát nem létezett “A” Csévi-szirti barlangrendszer, így ez a remény Vacska-Ajándék összekötés” formájában merült fel, de csak távoli célként.

Egy kis visszatekintés:

Egy hideg téli napon csatárláncban haladva céltudatosan kerestük a felszínen az alsó bejáratként huzatoló Vacska-barlang ismeretlen felső kijáratát, ott ugyanis ki kellett volna olvadnia a hónak. Miután többszöri átfésülésre sem találtunk semmit, Ricsi közölte, hogy “Azért, mert az Ajándék a felső bejárata!” Erre visszakérdezem nevetve, hogy “Persze, mert az van a legmesszebb?” Ugyanis a Vacska a Szirtek legdélebbi, az Ajándék pedig a legészakabbi (érdemi) barlangja.

Aztán amikor felfedeztük a Vacskából nyílegyenesen az Ajándék felé tartó Farkas-vermet,  valamint pár évre rá gigantikus bontás után bejutottunk az Ajándék mély (ma már csak közép-mély) szakaszaiba, a Rémkőháti-terembe, amely bár Észak felé ment, de már egy szinten volt a Vacska arrafelé tartó járataival, akkor kezdett hihetővé válni, hogy a Vacska és az Ajándék összekötése akár belátható időn belül, úgyértem néhány éven belül megtörténhet, ha minden energiát ide fókuszálunk.

Az Ajándék bejárattól a Vacska mélypontig 275 méter a szintkülönbség, amellyel akkor Magyarország legmélyebb barlangja lett volna a Csévi-szirti-barlangrendszer.

.

Az Ajándék mélyszint ezen a régi poligonon nincs feltüntetve (lenyúlik 520 m tszf-ig), de hiába lenne így átfedés a hosszmetszeten, az Ajándék mélyszint tudtommal egyelőre É felé tart, nem a Csévi-szirti-barlangrendszer felé.

2013-ban azonban  a Csévi-szirtek összes barlangjából kitették a szűrünket, ami miatt a kutatás is értelemszerűen visszaesett, és a Vacska-Ajándék összekötés újból távoli reménnyé minősült vissza.

Egy megosztott első hely még összejöhet

2014-ben pedig a Bányász-barlang vált Magyarország legmélyebb barlangjává, véletlenül éppen pont 275 méterrel, de az bármikor növekedhet, mert a mélypontja nem olyan reménytelen szifon, mint a Vacskának. Ettől függetlenül egy ideiglenes holtversenybeli országos-legmélyebb-ség is óriási nagy szó lenne a Pilisben, ezért van nagy jelentősége, hogy a Csévi-szirti-barlangrendszer immár magában foglalja az Indikációs-barlangot.

A 2009-ben végzett gáznyomjelzés óta ugyanis tudjuk, hogy az Indikációs-barlang az Ajándékkal minden másnál közvetlenebb huzat-kapcsolatban van. Az Indikációs és az Ajándék közötti kapcsolatot tehát az eddigi tapasztalatok fényében szinte biztos, hogy véges időn belül fel lehet fedezni.

Honnan tudjuk?

A patakos barlangok víznyomjelzésének lassan 100 évre visszatekintő hagyománya van Magyarországon is, de a fosszilis barlangokat átjáró huzat hasonló célú felhasználásával korábban a szakma nem nagyon törődött. A Csévi-szirteken történt talán először a huzat nyomjelzésének a gyakorlati megvalósítása, amelynek lényege az volt, hogy dr. Surányi Gergely úr szervezésében kb 10 kg SF6 gáz (Kén-hexafluorid) lett beeresztve nyáron, szélcsendes időben az Ajándék-barlang bejáratába, majd a szóba jöhető alsó bejáratoknál két napon át óránként mintákat vettünk, amelyeket később az ELTE-n gázkromatográffal elemeztek, azaz megállapították, hogy melyikben mennyi SF6 volt.

A Kén-hexafluoridról azt kell tudni, hogy levegőnél sokkal nehezebb, inert (azaz semmivel nem reagáló), nem mérgező gáz, amely apoláros, tehát a barlang vizes felületei nem kötik meg, és a természetben nem fordul elő, tehát a legkisebb észlelhető koncentrációja is bizonyítja az összefüggést

Egyetlen probléma volt az egésszel, hogy a mintavételek túl hamar lettek abbahagyva, így gyakorlatilag csak az Indikációs-barlanggal való összeköttetés vált bizonyítottá, itt a teljes lefutási görbe szépen kirajzolódott. A Leány-barlangnál viszont éppencsak megjelent egy kis hibahatárt meghaladó növekedés a  mintavételek legvégén, a Vacskánál pedig semmi. Érdemes lett volna tehát kisebb frekvenciával, akár napi 1 méréssel tovább folytatni még egy hétig a mintavételezést.

Kiderül-e valaha, hogy mi van a Nagy Fehér Folt területén?

Egyetlen szépséghiba van csupán az Indikációs-barlangon át való esetleges Ajándék-összekötéssel. Gráfelméleti szempontból mindegy, hogy a Vacska a Rejtekúton, a Legényen, a Leányon, az Indikációson keresztül kapcsolódik-e az Ajándékkal, vagy közvetlenül. A teljes szintkülönbség szempontjából szintén mindegy.

alaprajz indikösszekoteshez

A két lehetséges összekötési nyomvonal. Erről a poligonról is hiányzik az Ajándék-mélyszint (felső bekarikázott kék nyíl), hiányzik a Leányálom-ág (középső bekarikázott zöld nyíl), és ha történt esetleg felfedezés a Farkas-verem végpontján, akkor hiányzik az is (alsó bekarikázott sárga nyíl)

Ami viszont nem mindegy, hogy megtudjuk-e valaha, hogy mi található a Farkas-verem és az Ajándék közötti Nagy Fehér Foltban, itt ugyanis a térképalaprajzon az ismert járatok pókhálószerű szövevénye félkör alakban körülvesz egy 100m átmérőjű területet, amelyben azonos járatsűrűséget feltételezve további még 10 km összhosszúságú járatok felfedezése várható. Ezért tehát nem helyettesíti teljesértékűen a hegy belsején át való Ajándék-Vacska közvetlen összekötést egy felszínközeli útvonalon megvalósuló Indikációs-Leány összekötés.

Könyvjelzőkhöz permalink.

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>