A Legény-barlang egyik bejárat-közeli terméből kiindulva pár napos bontással 1 km új járat tárult fel, amely a Legény-barlang legtágasabb termeit foglalja magába, de különleges képződményeivel, fehér falaival és denevérguanó-kupacaival is egyedülálló a Pilisben. A rendszer hossza ezzel 13 km fölé emelkedett.
A bontási pont a régi résznek is a külső felén, a Betyár-lyuk feletti teremben található, amelyről már az 1910-es években térkép és leírás készült. Éppen ezért senki nem is foglalkozott vele, legfeljebb csak átrobogtunk ezen a szakaszon. Így aztán különösen meglepő volt, amikor a kollegák arról számoltak be, hogy egy huzatoló és denevérjelöléses légrés van a fal tövében. Eleinte azt hittük, hogy a szomszédos Patakos-ágba vezet át, amely körülbelül 5 méterre volt, azonban a bontás során következetesen lefelé tartott, aztán egyszercsak egy 10 méter mély aknába torkollott, amely harangszerűen nagy teremmé tágult ki. A terem alja lapos, de azért állva járható, 8-10 méter széles folyosó formájában tovább folytatódott lefelé, aztán számos irányba el is ágazott, egy egész napot igénybe vett az aprólékos bejárása.
A teremben már az első behatoláskor feltűnt a nagy számban telelő denevérek tömege és méltatlankodó cirregése, majd a helyenként méteres kupacokat alkotó fekete guanó. Az egyik járatban lefelé haladva egy hatalmas mésztufa-gátra érkeztünk, amelynek teraszain csizma és overall nélkül, zokniban és tiszta ruhában lépdeltük lefelé a Csodagumós-ágba, ahol a falakat és a főtét szokatlan gumós kiválások teljesen beborították. Az új rész járatai a Legény és a Rejtekút közti fekete foltot szőtték át, az Expressz-járat alatt húzódtak. Az egyik végpontja 5 méterre megközelítette a Vacska egyik 2008 óta nyilvántartott végpontját (a Lösz-kanyon vidékén)