Hosszú szünet után ismét találtak új járatot a Csévi-szirteken (Indikációs-bg)

A barlangász levelezési listán történt bejelentés szerint “kis” továbbjutás volt a Csévi-szirteken, azon belül is az Indikációs-barlangban.

A “kis” új részről semmi többet nem árultak el, mint hogy 300 méter poligonhosszúságú, ami sem az Indikációs-barlang méretéhez képest, sem a hazai barlangkutatás mostani pangó állapotához képest nem kicsi. Az persze más kérdés, hogy az egykor virágzó, velünk közösen zajló kutatás idején az ilyen párszáz méteres felfedezések a Szirteken kb. havi rendszerességgel történtek, tehát a  fennálló lehetőségekhez képest valóban csak kis továbbjutás a 300 méter.

Bár tény, hogy pont éppen az Indikációs-barlang felfedezéséhez nincs közünk, de más Szirteki barlangokhoz, például a Vacskához annál inkább. Amint ők is utalnak rá, a jelen felfedezés az Ajándék-barlanggal való összekötéssel kecsegtet, amelynek a feltárásában szintén például 2004-től kezdve 9 éven át óriási erőkkel vettük ki a részünket, ennek csúcspontja volt a Rémkőháti-terem felfedezése 2012-ben (amely már nincs rajta az alábbi áttekintő oldalnézeti térképen).

Csevi-szirt oldal 2009 apr 3

Bár ez egy 2009-es “áttekintő” térkép, a lényeg azóta sem változott: A Vacska (Ariadne-rendszer) és az Ajándék összekötése 275 méteres szintet eredményezne. (Azóta az Ajándék önmagában is 180 méter mély lett, tehát bőven lelóg a hosszmetszeten a zöld sőt a türkiz színű sávba, de ez érdemben nem tett hozzá a jelen összekötési mélységrekord-ügyhöz)

Az Ajándék- és az Indikációs-barlang összekötésének lehetősége sem új dolog, már a 2009-es gáznyomjelzés is kimutatta .

Az igazán nagy eredmény azonban nem az Ajándék-barlang és az Indikációs, hanem az Ajándék-barlang és vagy a Leány vagy a Vacska (tehát a Csévi-szirti-barlangrendszer, vagy ha úgy tetszik,  Ariadne-barlangrendszer) összekötése lenne, ez esetben ugyanis a mélység (az Ajándék-bejárattól a Vacska-mélypontig) elérné a 275 métert.

Persze lehet, hogy az Indikációs és a Leány felszínközeli részei ezután kellő erőszak alkalmazásával összeköthetőek lennének (hiszen van, ahol csak 30m a távolság).

Mellesleg ez az egész már kicsit elkésett, ugyanis a 275 méter mélység ma már nem jelentené a “hazai legmélyebb barlang” rangot, hanem csak egy holtversenyhez lenne elegendő, hiszen 2014 februárban a bükki Bányász-barlang már elérte éppen ugyanezt a mélységet.

Ráadásul az Ariadne-rendszer 275 méternél valószínűleg belátható időn belül nem lesz mélyebb, azonban a Bányász-barlang a hírek szerint bármikor megindulhat lefelé, ha Sűrű Péter és Rántó András végre kiegyeznek  (vagy akár ha Rántó András külön folytatja).

Persze egy barlang felfedezése akkor is nagyszerű dolog, ha az nem lesz a legmélyebb magyarországi barlang, de ki az a marha, aki direkt lassan, évente párszáz méteres ütemben szeretne felfedezni egy barlangot, amikor felfedezhetné nagyságrenddel gyorsabban is? Ugyanis a szűk keresztmetszet itt vélhetően nem a létező járatok összes hossza, mivel az a mi léptékeinkkel mérve végtelen.

Azt azonban a 2008-9-10 évek Csévi-szirti felfedezéseit (egy év alatt 2km, majd 4km, majd a Vacska-Legény összekötés feltárása) tekintve nem túlzás állítani, hogy ha Kovács Richárd és barátai nem húzzák be a kéziféket, majd pedig nem zárnak és átkoznak ki minket a Csévi-szirtek barlangjaiból (állítólagos természetvédelmi aggályaikra hivatkozva), akkor lehet, hogy már a jelen évtized elején, tehát a Bányász-barlangot megelőzve megtörtént volna a Vacska és az Ajándék közötti összekötés, méghozzá nem a Leány-Indikációs felszínközeli nyomvonalon keresztül, hanem bent a hegyben, a Farkas-verem és az Ajándék közötti “fehér folton” át, további tíz kilométer járat feltárásával. Ezt persze nehéz lenne bebizonyítani, ki kellett volna próbálni…

Az alábbi térkép-alaprajzon vastag szürke vonallal jelöltük az Indikációs barlangon keresztül történő, valamint vastag feketével a hegy belsején, a “fehér folton” át történő összekötést, ami nagyobb távolságok áthidalását jelenti, viszont valószínűleg végig lehetséges a huzat követésével, kétféle lehetséges útvonalon is (a Farkas-veremtől is vagy a Leányálom-ágtól is). Szemben az Indikációs-Leány összekötéssel, ahol ugyan csak 30 m a távolság, de tudomásunk szerint nincs közvetlen átjárás a levegő számára.

A feketével bekeretezett rész nagyjából az 1991 előtt ismert, akkor még különálló Legény- és Leány-barlang.

(A poligon már elavult, így a vastag vonalak nem az egzakt végpontokat kötik össze, hanem csak jellegre mutatják, hogy mely területekről van szó.)

összekötéshez

Könyvjelzőkhöz permalink.

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>