Egy igényes, a barlangot jól bemutató videó jelent meg a mai napon az Indexen a csodaszép Királylaki-barlangról és az annak otthont adó, önmagában is érdekes Óbudai Gáztározóról (vagy fűtőolajtározóról?) “Titokzatos beton- és kristályalagút Budán címmel”.
A videó jó minőségű felvételekből készült, jól összevágott munka, amelyben Szabó Zoltán sok információt elmond a létesítményről és a barlangról, és a 3D lézerszkenneres térmodell is elismerésre méltó, van azonban az alkotásban egy apró szépséghiba.
5:40-6:20 között Szabó Zoltán elmondja, hogy a barlangot “teljesen véletlenül találták meg (…), az erre járó kirándulók, látogatók elkezdték kikotorni”. Ezzel szemben én úgy tudom – lévén hogy annak idején mindegyik érintettel egyaránt kapcsolatban voltam és a barlangot is az elsők között láthattam – hogy a barlang első szakaszát Szenthe István és társai tárták fel, és nem kirándulók kotorták ki véletlenül. Szabó Zoltán illetve az Ariadne Egyesület csak ezt követően került oda, és szerezte meg a kutatás jogát (azaz gyakorlatilag a barlangot), mivel az ő kutatásiengedély iránti kérelmük előbb beérkezett, mint a felfedezőké.
A Wikipédián is következetesen zajlik a valóságszabályozás, miszerint “A feltárást 2011. november 24-én kezdte az Ariadne Karszt- és Barlangkutató Egyesület.” Holott az Ariadne Egyesület nem kezdte, csupán folytatta a feltárást.
Meggyőződésem szerint egy-egy ember negatív megítélése (még ha jogos is) nem lehet ok a történelem retusálására.