Először is szeretnénk köszönetet mondani annak a 10 adófizető embernek, aki számunkra ajánlotta fel az egy százalékot. Ez nem sok, de ha figyelembe vesszük, hogy a Szent Özséb Barlangkutató Egyesület papíron csak 2011-ben alakult meg, és tavaly még egy másik egyesületnek kampányoltunk, valamint hogy a tagjaink zöme diák, és honlapunk is csak idén készült el, akkor nem is olyan rossz eredmény.
*
Érdemes összehasonlítani, hogy egy-egy barlangász (vagy részben barlangász) szervezet (legyen az egyesület, alapítvány vagy maga a Társulat) mennyi összeget, és legfőképpen hány felajánlótól kap az 1%-os kampányban. Az alábbi táblázatban a felajánlók száma szerint rangsort állítottunk fel. Ez nem azonos a szervezet hasznosságával, se nem arányos a befolyásával, csupán azt mutatja afféle népítélet gyanánt, hogy mekkora a társadalmi támogatottsága, na persze az adófizetők körében.
(Ha véletlenül elkerülte a figyelmünket valamelyik barlangászathoz kötődő szervezet, akkor jelezzék, és kiegészítjük a listát.)
Mi derül ki mindebből? Például az, hogy a szakmabeli szervezetek ezer embertől összesen 4 és fél millió Ft felajánlást kaptak, ebből egyedül a BMSz kapott 1,3 milliót, a többiek 290 000-től 1 200 Ft-ig terjedő összegeket, amelyek zsebpénznek nem utolsók, de egy komoly munkát végző szervezet számára nem sokra elegendők, jó esetben az adminisztrációs (pl. könyvelési) költségeket fedezik, esetleg még egy akkumulátoros fúró kijön belőle, de pl. egy alkalmazott bére vagy egy telephely fenntartása semmiképpen.
Az utolsó oszlopban az egy felajánlóra jutó átlagos összeget számítottuk ki, amely eltéréseket mutat (a nem reprezentatív 1-3 fős átlagokat leszámítva 2800 Ft-tól 10 000 Ft-ig szór), amiből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a barlangász szervezetek (illetve támogatói körük) között is megfigyelhető a vagyoni alapon való rendeződés, azaz vannak olyan szervezetek, ahová inkább a magasabb jövedelműek, és olyanok, ahová inkább az alacsonyabb jövedelműek tartoznak. Ezek a különbségek azonban még így is jóval kisebbek, mint a felszíni társadalomban fennálló különbségek.
A szakmai köröket jól ismerők számára feltűnhet, hogy a kedvezményezettek körében felbukkannak olyan egyesületek, amelyek eredményeiről keveset lehet tudni, ugyanakkor hiányzik néhány köztudottan eredményes egyesület. Jól látható, hogy a barlangász szervezetek ilyen téren is “szakosodnak”, ugyanis a terepi munkához és a támogatások begyűjtéséhez más-más tehetség szükséges, amelyek előfordulása nyilván nem egyenletes a különböző egyesületek tagságában.
Ugyanakkor az is egyértelműen látható, hogy a barlangászat témakörében semmilyen szervezet nem veszi fel a versenyt a profi kampányokkal induló rákos-kutyás “sztáralapítványokkal”, tehát az átlagpolgárt ez tökéletesen hidegen hagyja.
Adatok forrása: http://www.nav.gov.hu/nav/szja1_1/tajekoz/Kozlemeny_a_2014__ren20140915.html