Zárt Nap

2022 április 10 – Szent Özséb-barlang, Pilis

.

.

19 éves lesz a Szent Özséb-barlang

2003-ban egy fagyos, havas január eleji napon felmentünk a Pilisre, hogy egy teljesen új barlangot keressünk az előző napokban alakult “Szent Özséb Barlangkutató Csoport” számára. Kétbükkfanyeregtől elindulva a legrövidebb úton rá is futottunk egy hó-elolvadásra, amelyet megbontva azonnal megbizonyosodtunk róla, hogy egy ismeretlen barlang felső bejárata. De ha megkaptuk volna a koordinátákat, és GPS-szel megyünk, akkor se találtuk volna meg hamarabb. 2003 április 17-én az első próbabontás eredményeképpen meg is nyílt a barlang, de úgy, hogy a nagyképűen magunkkal vitt 35 méteres kötél nem volt elég a bejárásához. Utána vettük észre, hogy a bejárat alatt egy erősen rozsdás 8mm-es dűbel van a falba fúrva… Itt látható a 2018-as nyílt napra készített promóvideó: https://www.youtube.com/watch?v=j59of5XmzpY

.

Címlapon: Szent Özséb-barlang

Mi lesz a nyílt napon?

Megtekintjük a Szent Özséb-barlangot, aztán bontani fogunk az egyik végponton. Itt a feladat az lesz, hogy adogatni kell a vödröt. Szóval egy kis kényszermunka (malenkij robot), de ezt mindenki túl fogja élni. Bár a barlang nagy része könnyen járható, a ruhánk össze lesz sározva és kúszni-mászni is kell.

Emellett integrált gyorstalpaló geológiai képzés lesz a hévizes barlangfejlődésről és a fosszilis járatok kutatásának sajátosságairől, továbbá számítani kell az Eső-terem akkusztikai vizsgálatára (azaz éneklünk) valamint antigravitációs kísérletekre (lásd a jelen bejegyzés kiemelt képét), valamint rövid szpeleopolitiai képzésre.

A legügyesebbek között értékes nyereményeket sorsolunk ki: egész éves, vödörhúzásban való részvételi jogot lehet nyerni!!!)

Találkozás reggel 9 óra körül a barlang bejáratánál. Úgy készüljünk, hogy egész napos program lesz, hozzávetőlegesen du. 6-ig, de ha valaki nem akar addig maradni, menet közbeni elhullásra is lehetőség van. Jó idő esetén kijövünk a felszínre ebédelni.

Ha sok jelentkező lesz, akkor lehet, hogy két csoportba szervezzük, erről majd emailt küldök az érdeklődőknek.

Részvételi feltétel:  emailben való jelentkezés a gyorgy (pont) sliz (kukac) gmail (pont) com címen és az ezt visszaigazoló levél a részemről, ugyanis a barlangba csak véges létszámmal mehetünk le (max. 16-an).

(A fb eseményre való jelentkezés tehát irreleváns)

Sisakot és fejlámpát adunk, de ha valakinek van sajátja, akkor azért nem kell otthonhagynia. Váltásruhát nem árt hozni, amiben lemegyünk, az kicsit koszos lesz. Ha kúszni is akarunk, akkor pedig nagyon koszos lesz.

KUTYÁT NE AKARJON HOZNI SENKI. A barlang védett területen nyílik, és az Erdészettel még nem vesztünk össze. A vakvezető kutya kivétel :-)

A programon mindenki a saját felelősségére vesz részt, ezt majd alá is kell írni.

A részvétel INGYENES, ha valaki szeretne támogatni minket, akkor például vehet a “felfedezések a föld alatt” c. könyvünkből, és küldheti az 1%-ot is.

A barlang nem akadálymentesített! Függőleges létrákon, esetenként falba fúrt fokokon kell lemászni,  18 méteres szintkülönbség is előfordul. Akinek ez gondot okoz, az ne jöjjön. Nehezebb, mint a Holdvilág-árok vagy a Rám-szakadék. Azoknak való, akik szoktak pl. fára mászni és nincs tériszonyuk. Cserébe beszorulni ebben a barlangban nem lehet.

A barlangban 7,5 Celsius fok lesz és vélhetően csöpörészni fog a víz. Két, vagy fázósabbaknak három pulóver kell. (Pufajkás dzseki nem ajánlott.) Optimális lábbeli a gumicsizma, de bakancs is jó, vagy ha nincs, akkor akármi.

Fényképezőgépet ne hozzanak, a barlangban nem lesz szabad fényképezni. Ennek oka, hogy a fényképezőgép nyomkodása elvonja a figyelmet, lefoglalja a kezet, ezért balesetveszélyes, és idegesíti a kutatásvezetőt (engem), miközben jó kép ilyen körülmények között úgysem készülhet, lévén hogy sötét van. Egy-egy profi csoportképet majd csinálunk lent, hogy mindenkinek legyen mit kirakni a facebookra.

 A nyárra tervezett  barlangász tanfolyamunk részletei itt lesznek elérhetők.

Kötéltechnika kipróbálása

Kötéltechnika kipróbálása

További tudnivalók:

Szent Özséb-barlang bejáratához önállóan kell felsétálni, Kétbükkfa-nyeregtől 1,5 km. Mivel védett terület, ne érkezzünk motorral, és kutyát se hozzunk.

Kétbükkfa-nyeregnél kell leszállni a dobogókői buszról, vagy autóval is itt kell leparkolni.

A barlangba csak józanon szabad lejönni, továbbá odabent nem szabad dohányozni, vizelni, stb. Bár a felszínen se szeretjük, ha valaki dohányzik. Le kell szokni.

A túravezetőnek  joga (sőt kötelessége) a barlangtúrán való részvételre való alkalmasságát mindenkinek egyedileg elbírálni.

felszínközeli bontás

Bontás (A kép illusztráció, a Kiss Péter-barlang (akkor még Dinó-rejtek) látható rajta 2014 novemberében, készítette Domahidy Farkas).

 

Ezen felül 18 év alattiak hozzanak papíron aláírt szülői hozzájárulást az alábbi szöveggel:

“Alulírott (szülő neve, címe:) ………………. alatti lakos, mint (gyermek neve:) ………………… törvényes képviselője nyilatkozom, hogy a Szent Özséb Barlangkutató Egyesület által szervezett 2022 április 10-i nyílt napról szóló tájékoztatót a foldalatt.hu oldalon elolvastam, azt elfogadom, és hozzájárulok, hogy gyermekem a barlangi kutatáson saját felelősségemre részt vegyen, továbbá a barlangász kötéltechnikát saját felelősségemre próbálja ki.

Kelt:……………, Aláírás:…………….”

 

Egy hozzászólás a(z) 0ejegyzéshez

  1. Poór Gábor mondta:

    Kíváncsian várjuk a Föld napján egy alig ismert, igazi csemegének ígérkező barlang bejárását!

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>