Hossza: 680 m, Mélysége: -53 m
Az 1998-ban gyors sikerekkel feltárt barlang rettenetes szűkületeiről és vendégmarasztaló, agyagtól csúszós ferde hasadékairól, az úgynevezett falakról nevezetes.
A barlang felső része szűk, tekergő járatokból áll, melyek telente le szoktak száradni. A barlang alsó fele a kb. 60 fok lejtésű, változó tágasságú úgynevezett falakból áll, amelyek télen-nyáron híg agyagosag szoktak lenni, és közönséges halandó gyakran nem bír rajtuk visszamászni.
A barlang hírhedt szűkülete, a Varacskos mögött van a Kanyon nevű, látványos párkányok közötti kanyonszerű bevágódás, majd a minden addiginál sárosabb mélypont, ahol az agyakitöltés véglegesen útját állja a továbbhaladásnak.
A barlang az utóbbi két évben vált ismét az érdeklődés célpontjává, a belőle nyáron érkező huzat belépési pontjának a megtalálásával, ahol eddig sikertelen erőfeszítések történtek a bőséges agyagos omladékhalmazzal betakart szűk hasadékban való feljebb jutásra. Ez a rész szerencsére a falakon és a Varacskoson kívül esik, így könnyen elérhető. A légnyomjelzés azt is bebizonyította, hogy az Ajándék-barlang egyik alsó bejáratával állunk szemben.
A barlang lezárását 2005-ben a DINPI megrendelésére Berczik Pál kísérelte meg, de csak egy drótkötélpálya kiépítését és 3 köbméter sódernek a védett területen való otthagyását sikerült elérnie. Végül a Szent Özséb Barlangkutató Csoport végezte el a lezárást.
A barlangot az Ariadne Egyesület a sajátjának tekinti, bár a kutatási engedélyük lejárt, és mivel a kutatást bizonytalan ideig szüneteltetni kívánták, sőt meg is tiltották, ezért a Szent Özséb Egyesület adott be rá engedélykérelmet, amelynek az elbírálása folyamatban van, így jelenleg hivatalosan csak a Duna-Ipoly Nemzeti Park hozzájárulásával lehetne látogatni, ám a hivatalos verzió szerint megrongálták az ajtót és azóta nem lehet kinyitni.