Hossz: 50 m, Mélység: 28 m, Bejárat: 440 m tszf.
A barlang hivatalos neve Háromlyukú-zsomboly. A Hosszú-hegynek csaknem fent a gerincén, az ott húzódó zöld csík turistajelzéshez igen közel, gyönyörű panorámájú helyen található.
A Hosszú-hegy legnagyobb, dachsteini mészkőben kialakult, hévizes eredetű barlangja. Gyakorlatilag egyetlen függőleges aknából áll, amely a közepén teremmé szélesedik.
Keletkezése szempontjából zsomboly jellege hévizes formaelemei miatt igencsak megkérdőjelezhető. Valószínű, hogy a Pilis hegység DNy-i nagy letörése mentén sorakozó többi barlanghoz hasonlóan inkább hévizes freatikus eredetű (víz alatti oldódással és páralecsapódásos oldással keletkezett, feláramló meleg vízben)
A barlang a történelem során jóval kisebb mélységig volt járható, azonban az 1968-tól egészen 1991-ig tartó, zömében az FTSK által végzett nagyszabású feltáró kutatási projekt keretében teljes szelvényben távolították el a kitöltést kézi módszerekkel, amely kitartó munkának az eredménye a barlang jelenlegi mélysége, egy kisebb, felfelé tartó oldalág (a Medve-lyuk), valamint a felszínen új domborzati elemként megjelenő meddőhányó lett.
Kordos László a barlangban holocén kori gerinces fauna gazdag leleteit találta meg az ásás során.
Mindhárom bejárata ráccsal fedett, de a pusztuló alapkőzet miatt a rácsok melletti hézagok egyre nőnek, és lakat sincs rajta, így egy bárki gond nélkül hatolhatna a barlang belsejébe, persze csak kellő tapasztalattal, ugyanis kötéltechnika nélkül a bejárása lehetetlen. Feltáró kutatás jelenleg nem zajlik benne, és nem is tudunk olyan végpontjáról, amelyet érdemes lehetne bontani. Látogatásához a DINPI hozzájárulása szükséges.
adatok forrása:
www.termeszetvedelem.hu ,
wikipédia: Hosszú-hegy ,
http://www.barlang.hu/pages/PILIS96.htm