Kessler Hubert-barlang (Büdöskúti-víznyelőbarlang)
Hossza: kb. 1 km, Mélysége: 203 méter
A Keszthelyi-hegység edericsi fennsíkjának keleti szélén található egy kis természetes gödör alján, a piros jelzéstől D-re 50 m-re.
Bejárati szakasza régebb óta ismert volt, nagyobb részét 2012-2013 folyamán tárta fel a Tapolcai Plecotus Barlangkutató Csoport, a felfedezés elsősorban Horváth Sándornak köszönhető. Felmért szintkülönbsége 202,3 méter, ehhez jön még az 1m-t meghaladó mélységű végponti tó. Hossza még nincs teljesen felmérve, de az eddigi mérések alapján 1 km felett lehet.
A barlang triász dolomitban alakult ki, az edericsi fennsíkot átszelő tektonikus eredetű horpadás északi részén. Alsó szakasza már mészköves jellegű. A nagyobb üregek valószínűleg karsztvízszint alatt jöttek létre, később víznyelőként is működött. A szűk bejárati aknák után vízszintes jellegű rész következik két nagy teremmel és szép cseppkődíszekkel. Innen egy omladékos szakaszon át kisebb termekhez, majd hasadékaknákhoz jutunk. A járat végül a 70 m mélységű, tágas és párkányokkal megosztott Szent Hubertusz-aknába torkollik. Ez a Megakavics-terem mennyezetébe vezet. Innen a vízszintes járatszakaszokba ereszkedhetünk le. A végpontot egy szifontó alkotja. Ez előtt több helyen nyílnak kürtők a magasba, felső szintű járatokba is felmászhatunk.
A Szent Hubertusz-aknában és a Megakavics-terem alatt kötéltechnikai felszerelés szükséges, a barlang bejárása megfelelő gyakorlatot és az omlások miatt nagy óvatosságot igényel. Lezárása folyamatban van, látogatásához a BfNPI engedélye szükséges.
Forrás: Szilaj Rezső írása.