Hossza: 223 m, Függőleges kiterjedése 19 m (mélység 7 m, magasság 12 m)
A Násznép-barlang a Naszály ÉK-i oldalának a legjelentősebb méretű barlangja, tágas, állva járható bejárata és nagy termei miatt a történelem során mindig is ismert volt.
A legendák szerint egyes rablók itt rejtették el a kincseiket, azonban az 1913-ban és 19-ben zajlott ásatások ezt nem erősítették meg, viszont ősállatok csontjait és kőkortól bronzkorig terjedő eredetű cserépdarabokat találtak.
Legfőbb jellegzetessége, hogy denevérek tömegei használják telelésre, amely miatt szeptembertől áprilisig nem látogatható. Persze nem tudni, hogy ezt hogyan tartatják be, amikor a nyitott barlanghoz jelzett turistaút vezet (kék barlang), és benne rendszeresen tüzet raknak a kirándulók… A barlang belső részét (körülbelül a felét) egy szűkület közepébe épített ajtó zárja le, méghozzá olyannyira, hogy a helyi kutatócsoport szerint kulccsal sem lehet kinyitni, mert elromlott.
A barlang első (nyitott) szakaszában keményre taposott denevérguanó alkotja a csúszós felszínű, mélyfekete színű kitöltést, és a mennyezeten is jól láthatóak a denevérek jellegzetes nyomai a kőzetfelszínen, főleg ott, ahol az először lefelé tartó üregből kürtők nyúlnak felfelé, amelyek fordított zsákszerű elhelyezkedésük miatt télen nem hűlnek át.
Ez a barlang is egy ma már fosszilis maradvány, amelyből eredeti funkciója (pl. víznyelő vagy feláramló víz által kialakított mivolta) nem állapítható meg. Egyébként a közelben számos más, kisebb barlang is található.
1994-től éveken át végzett benne bontásokat a Naszály Csoport, de áttörő eredményt nem értek el.
A ma használt térképet 2002-ben készítette a Pizolit Barlangkutató Sportegyesület.
Jelenleg kutatás nem zajlik benne.
Forrás: http://www.fsz.bme.hu/mtsz/barlang/4tinfo/mo/naszaly/nasznep.htm
A barlang adatlapja az Országos Barlangnyilvántartásban: link