Boldog Özséb nevét viseli a Pilis-tető új kilátója

20140808_002

A torony még az építkezés idején

Hamarosan átadják a Pilis-tetőn árválkodó geodéziai toronyból kinőtt új kilátót, amely – nagy örömünkre – Esztergomi Boldog Özsébről kapta a nevét.

A 756 méter magas Pilisen (amely a hegység és a legmagasabb hegyének neve is egyben) a rendszerváltozás után a katonai bázissal együtt a geodéziai torony is a fémtolvajok martalékává vált, a területet felverte a gaz, Babilon romjaihoz lett hasonló. A toronyból a vaslépcsőket, pallókat, gerendákat, ajtókat levágták és elvitték, egy égnek meredő üres betoncső maradt csupán.

Ennek tetején alakította ki néhány éve az autonóm (napelemes-szélkerekes, önellátó) időjárásmérő állomását a pilismeteor.hu csapata, amelyet egy hamar igen népszerűvé vált webkamerával is felszereltek. (Ez az állomás jelenleg le van szerelve, de információink szerint a torony átadása után vissza fog költözni.)

A torony átépítése kilátóvá nyár derekán kezdődött meg a Pilisi Parkerdő zRT által, pályázati forrásokból, a projekt 50 millió forintot tett ki. Az építkezés megkezdéséről itt olvasható egy rövid hír a PPRT honlapján: http://www.parkerdo.hu/index.php?pg=news_1_986

Az épülő kilátó a levegőből

Az épülő kilátó a levegőből

Külön öröm számunkra, hogy a hírek szerint Esztergomi Boldog Özsébről fogják elnevezni, aki a magyar történelemre később nagy hatást gyakorló Pálos Rendet alapította a pilis remeték összegyűjtésével az 1200-as évek közepén, és aki a barlangkutató egyesületünknek is névadója, ám sajnos – részben az elmúlt időszakok ateista történelemoktatása miatt – legtöbb honfitársunk sosem hallott róla, olyannyira, hogy sokan a nevét hallva Szent Erzsébettel azonosítják, ami már csak azért is abszurd, mert az Özséb férfinév. Latin eredetű, jelentése igazhitű (Eusebios)

A kilátó megépülése amiatt is örvendetes, mivel a Dunántúli-középhegység legmagasabb csúcsának számító Pilisről majdnem teljes körpanoráma nyílik, és tiszta időben a fél ország látható. Megesik, hogy nyugatra a Bakonyig, keletre a Bükkig, észak felé pedig egészen a Tátráig el lehet látni, de Dobogókőre is szokatlan szögből, enyhén felülről tekinthetünk. Egyedül északnyugati irányban takarja ki a hegy elnyúló fennsíkja a kilátás egy kis cikkelyét. Télen pedig gyakran egészen hihetetlen látványt nyújt a hegyet körbevevő ködtenger, amely a Kárpát-medence nagy részén zúzmarás ködöt okoz, miközben fent akár napozni lehet.

A torony az állomással 2013 januárban

A torony az állomással 2013 januárban

A Pilis a Dunántúli-középhegység legmagasabb pontja, innen szinte a fél ország látszik

A Pilis a Dunántúli-középhegység legmagasabb pontja, innen szinte a fél ország látszik

A Pilis Pilisszentkereszt felől nézve

A Pilis Pilisszentkereszt felől nézve

Télen pedig gyakran szigetként áll ki a ködtengerből

Télen pedig gyakran szigetként áll ki a ködtengerből

A torony (még az átépítés előtt) a bázis tetejéről nézve

A torony (még az átépítés előtt) a bázis tetejéről nézve

Könyvjelzőkhöz permalink.

Egy hozzászólás a(z) 0ejegyzéshez

  1. Mini mondta:

    Hétvégén megyünk megnézni a vadi új kilátót!

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>