Mire nem jó a barlangnyilvántartás?
Megújult a termeszetvedelem.hu – ennek köszönhetően az Országos Barlangnyilvántartást figyelemmel követők kiszúrhatták, hogy hazánk legmélyebb barlangja, a Bányász-barlang mélysége 293-ról 303 méterre módosult: https://termeszetvedelem.hu/talalati-oldal/?type=orszagos-barlangnyilvantartas&id=5372-31
Az nem derül ki, hogy ezt a mélységet mikor sikerült elérni, és az sem, hogy hogyan: újabb feltárással, újraméréssel, vagy esetleg a bejáratra emelt kútgyűrű-toronnyal. (Na jó, ez utóbbi csak vicc volt, ilyent még csak Kab-hegyen csináltak)
(Természetesen az is lehet, hogy nem ennyi a mélység, láttunk már példát olyanra, amikor a barlangnyilvántartásban elavult vagy akár teljesen téves adat szerepelt.)
2010-ben kezdődött
A Bányász-barlang “újkori” kutatása 2010-ben kezdődött, Rántó András és Sűrű Péter együttműködésében. Mindketten saját maguknak tulajdonították a 80m mélységben lévő végponton lévő huzat észlelését, de azért közös erővel végezték a kutatást, ami 2 darab, egyenként 10 m hosszú, járhatatlan szálkő szűkület feltágítását jelentette 110 majd 130 méter mélységben.
A második szűkület áttörése után tágas, mély akna nyílt meg (Törpill-akna), elérték a 224 méteres mélységet (2013 augusztus), amellyel már megközelítette az addigi legmélyebb István-lápai-barlangot (253m),
aztán kisebb továbbjutásokkal 2014-ben érték el a 275 méteres mélységet, amellyel az ország legmélyebb barlangjává vált. A 2014 márciusban kiadott Felfedezések a föld alatt c. könyvünkben is már legmélyebb hazai barlangként szerepelt, noha akkor még nem volt meg a 275 méter.
Ahogy az lenni szokott… A sikeren felbuzdulva a két prominens feltáró össze is veszett, 2017-ben Sűrű Péter ki lett zárva a barlang kutatásából, legalábbis erre lehetett következtetni abból a facebook-on megjelent hírből, miszerint “a Szinva Csoport feloszlott”.
Rántó András tehát a barátaival folytatta tovább a munkát. A lendület kicsit megtorpant, a legutóbbi információ az volt, hogy 2020 őszén elérték a 290 méteres mélységet (erről mi is beszámoltunk).
Majd a Szakmai Napokon
Azóta csend van, újabb hír nem még nem jött, csak a nyilvántartásban történt változás. Vélhetően azért, mert a Szakmai Napokon akarják (Tés, 2021 11 19-21) majd bejelenteni a Nagy Hírt.
Nagy kérdés, hogy megvan-e a patakos-ág, amely elvileg további 100 méter szintkülönbséget és 5km-es légvonalbeli távolságot jelent a Szinva-forrásig. Azért “elvileg”, mert a Bányász-barlang nem víznyelő, így korántsem biztos, hogy a zsombolyszerű, primer korrózió hegyeit mutató járat közvetlenül találkozik valamelyik horizontális járattal, és ha igen, akkor sem biztos, hogy az végigjárható. De talán majd nemsokára megtudjuk.
Magyarországon a 300 méteres barlangi mélység elérése eddig még álomnak számított, noha egyébként bőven lenne rá elvi lehetőség például a Pilisben és Budán is. Sőt, még a 400 méter se lenne teljesen kizárható. A legfőbb hátráltató tényező az, hogy a barlangok feltárását senki és semmi nem támogatja, így a legtehetségesebb barlangkutatók inkább ablakot mosnak Londonban.