A már 1999 óta ismert, de mindössze 13 méter hosszú, kicsiny Vacska-barlangból induló táróval egy a Legény-Leányhoz fogható szépségű, tágasságú barlangrendszer első darabkáját sikerült feltárni. A bejárt szakasz csak 100 méter hosszú, de többfelé folytatódik, és az erős huzat egyértelműen mutatja a továbbvezető utat.
Az eredeti, 13 méteres, tágasabb rókaluknyi méretű barlangot egy vadmacskát követve találták meg ’99-ben. 2007 nyarán vettük észre a barlang egyik pontján kiáramló erős huzatot, amin fellelkesülve egy másik, a területen régebb óta dolgozó egyesülettel közösen megkezdtük a barlang feltáró kutatását. Hamarosan azonban járhatatlan szűkület állta utunkat, amin abban az évben nem sikerült áttörni.
2008. május 13-án 6 m hosszan való mesterséges tágítással egy járható termecskébe jutottunk, innen azonban újabb, hasonló hosszúságú járhatatlan luk vezetett tovább, amelyből hívogatóan dudált a huzat.
Június 8-án a legvékonyabbaknak sikerült átpréselődnie a barlang első termébe, ekkor azonban a többiekre való tekintettel visszafordultunk, és elhatároztuk, hogy csak akkor járjuk be a nyitott járatokat, amikor mindenki befér a bejáraton, aki eddig részt vett a munkában. Az ominózus szűkületnek a Százpatronos nevet adtuk.
Pár nap múlva végre bejártuk a felfedezett járatokat, azaz hogy csak bejártuk volna, ugyanis idő hiányában 40 méter körüli mélységben egy olyan végponttól fordultunk vissza, ami egy óra alatt átásható, mögötte pedig egy nagyobb terem visszhangzott, és onnan jött a huzat. Ami egyébként azért nagyon érdekes, mert nyár lévén a huzat fentről lefelé tart, tehát mi egy alsó bejáraton jöttünk be, ennek ellenére a barlang folyamatosan lefelé tart, tehát a java még hátra van, hiszen a rendszer nagyobbik része majd a bejárat szintje felett várható.
A barlang egyébként nemhogy a Legény-Leányhoz fogható, ahogyan azt merészen előre kijelentettük még a huzat észlelésekor, hanem túl is tesz azon, cseppkövekben sokkal gazdagabb, és egyáltalán nem sáros, a jellemző kitöltés a felszínről bemosódott lösz.
Az első nagy termet a “türelem rózsát terem” közmondásra utalva Rózsát-terem névvel illettük, itt található az a három egymás melletti, közel 2 méteres cseppkőoszlop, amik a barlang egyik jellegzetes képződményét alkotják.
no images were found